UŽ MAŠINKA PÍSKALA
AMFITEÁTER
piatok - 12. júl 2024
20:00 -
 21:30

Uvítací program festivalu

Réžia: Tomáš Dom a Michal Dudáš 

Tematický uvítací program s názvom Už mašinka pískala bude uvedený v piatok na hlavnej scéne. Autori chcú počas 90-tich minút predstaviť divákom program zasadený  do obdobia pred vznikom ČSR a zároveň im poskytnúť pohľad aj do súčasnosti v spojitosti s folklórom, folklorizmom a tradíciami, ktoré sú dodnes živé. Dej vyrozpráva známy slovenský herec Peter Brajerčík v osobe výpravcu a bude sa odohrávať na železničnej stanici Kriváň, ktorá bola už od roku 1871 súčasťou novovybudovanej železničnej trate Šalgotariján - Lučenec - Zvolen - Vrútky a zároveň dôležitou dopravnou tepnou regiónu. Jej výstavbu si vynútil rozvíjajúci sa sklársky priemysel v Hriňovej a Detvianskej Hute, ťažba dreva, ako aj parná píla na Priechodoch.

Súčasťou piatkového večerného programu bude aj zobrazenie susediacej krčmy, ktorú vo svojej Monografii Detva z roku 1905 spomína jej autor – kňaz Karol Anton Medvecký. V piatkovom programe sa okrem účinkujúcich kolektívov, sólistov a inštrumentalistov predstaví aj poverami a čarami opradená magická bytosť Svetlánoc.

Účinkujú: DFS Podpoľanček, FS Detva, FZ Podpoľanci, FS Podpolianski vrchári, FSk Detvani, FS Hriňovčan, FSk Rozmarín, Marie Oláhová, ŽSS Marína, FS SenMarína, ĽH Miroslava Trebuľu, ĽH Tomáša Boráka, Ondro a kamaráti, Vo štvorici, Vladimír Homola, Ján Velkov, Miroslav Šávolt, Michal Sekereš, ĽH FS Stavbár zo Žiliny, DFS Ratolesť z Detvy a Milan Ďurica z Kriváňa