BLÍZKI ZĎALEKA
AMFITEÁTER
nedeľa - 14. júl 2024
13:30 -
 15:00

Program z cyklu KRAJANSKÁ NEDEĽA

Námet, scenár a réžia: Katarína Mosnáková Bagľašová
Odborný konzultant a metodik: Martin Urban
Odborná spolupráca: Igor Kovačovič a Krajanské múzeum Matice slovenskej v Martine
Gestor: Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí
Realizačný tím: Jaroslav Černák, Tatiana Urbanová, Leonóra a Juraj Súdiovci, Ivana Svetlíková, Adriana a Ondrej Drugovci
Moderuje: Lukáš Latinák

Krajanská nedeľa, ako najväčšie podujatie zahraničných Slovákov na Slovensku, víta krajanov na FSP v Detve pravidelne od roku 1974. Sila myšlienky Svetozára Švehláka, Stanislava Dúžeka, Ondreja Dema, Jána Siráckeho a iých, položila základy podujatia, ktoré už 50 rokov svedčí o vzájomných vzťahoch Slovenska a jeho po svete roztrúsených potomkov. Krajanská nedeľa je do dnešných čias známa tým, že neustále obohacuje všetkých účastníkov, pripravovateľov či divákov a zároveň vytvára atmosféru plnú emócií, tanca, spevu od srdca a priateľstiev, ktoré hranice nepoznajú.
Program oživuje spomienku na jej zakladateľov, autorov, ale aj Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí na prvom ročníku vystupovali. K tomu tanečné kolektívy, spevácke skupiny, muzikanti a sólisti z USA, Veľkej Británie, Chorvátska, Česka, Rumunska, Maďarska, Švajčiarska a Srbska poukážu, ako si v dnešnej dobe pestujú tradície predkov a folklorizmus. Privítajme našich blízkych z ďaleka.