O FESTIVALE

V srdci rázovitého regiónu Podpoľania, pod vyhasnutým vulkánom Poľana, nájdeme mesto Detva, domov najstaršieho prírodného amfiteátra na Slovensku. Práve tu v pôsobivej prírodnej scenérii každoročne ožíva neopakovateľná atmosféra krásy ľudových tradícií – Folklórne slávnosti pod Poľanou.

Mesto Detva, ktoré sa môže pochváliť pestovaním írečitého slovenského ľudového umenia v roku 1966 po prvýkrát ožilo folklórom. V druhý júlový víkend sa uskutočnil I. ročník Podpolianskych folklórnych slávností. Stalo sa tak vďaka zakladateľom (Štefanovi Nosáľovi, Igorovi Kovačovičovi a ďalším) – tanečníkom, umelcom a ľuďom z rôznych odvetví, ale s rovnakou vášňou pre folklór.

Na fotke zakladatelia:

1.rad zľava: Štefan Nosáľ (bol umelecký vedúci a choreograf súboru Lúčnica), Stanislav Dúžek (SAV), Ján Šouc, Ladislav Leng (začal prvý cyklus Instrumentum Excellens), Štefan Plško z Detvy (tajomník Domu kultúry v Detve)

2.rad zľava: Juraj Ďurica (vtedajší riaditeľ Domu kultúry v Detve), Igor Kovačovič

3.rad zľava: Mária Šoucová (manželia Šoucovci viedli DFS Dolina), Eva Kovačovičová

Stovky účinkujúcich sa predstavujú v scénických programoch, ktorých základom je tradičná ľudová kultúra stredného Slovenska. Každoročne sa na detvianskej scéne prezentujú aj krajanské folklórne súbory Slovákov žijúcich v zahraničí. Všetko na jednom amfiteátri.

Detviansky amfiteáter patrí medzi najpôsobivejšie prírodné scény na Slovensku. Jeho autormi sú dvaja lúčničiari – pôvodný koncept urobil Valerián Ady Strážovec a do jeho súčasnej podoby ho vďaka svojmu návrhu doviedol Viliam Ján Gruska.

Za päťdesiat šesť rokov fungovania Folklórnych slávností pod Poľanou sa divákom predstavilo množstvo súborov, tancov, generácií tanečníkov, dokazujúc, že folklór je nekonečným zdrojom inšpirácie a každý jedinec naň môže priniesť jedinečný a nový pohľad, a sprostredkovať tak divákom zážitok, v ktorom si uctia to tradičné a vnesú kúsok histórie aj do súčasnosti.