Slávnosti budú štvordňové

Druhý júlový víkend patrí aj tento rok Folklórnym slávnostiam pod Poľanou v Detve (FSP). Tie budú, tak ako vlani, štvordňové. Už tradične sú slávnosti bohaté na rôzne sprievodné podujatia, no to najdôležitejšie sa vždy odohráva na hlavnej scéne amfiteátra.

Témy scénických programov definovala Programová rada FSP. Následne vybrala režisérov, ktorí na nich v súčasnosti stále pracujú. „Slávnosti sú vrcholovou scénou v oblasti tradičnej ľudovej kultúry, a takto k tomuto festivalu aj pristupujeme a pre návštevníkov festivalu sa snažíme pripravovať kvalitné programy,“ povedal predseda Programovej rady FSP Roman Malatinec. Podľa neho sa máme na čo tešiť.

Vo štvrtok večer sa návštevníci môžu najprv tešiť na program ľudových hudieb a primášov z Podpoľania (Dobrý večer, pán učiteľ), ktorý je venovaný osobnosti hudobného folklóru na Podpoľaní Romanovi Berkymu. Začína sa o ôsmej večer a po ňom, od trištvrte na desať budú patriť dosky amfiteátra hercom z Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, ktorí do Detvy prichádzajú so slovenskou klasikou – predstavením Ženský zákon.

Aj keď sa slávnosti začínajú vo štvrtok, uvítací program festivalu s názvom Už mašinka pískala, si môžu diváci pozrieť až v piatok večer. Ako je na slávnostiam zvykom, aj teraz bude uvítací program slávností patriť folklórnym súborom z Podpoľania. Po ňom nasleduje večerné pásmo venované pastierskej a zbojníckej tematike Valaštička moja.

Sobotu na amfiteátri otvorí program detských folklórnych kolektívov Rovnakí – nerovnakí o štvrtej popoludní, po ňom ovládne hlavnú scénu program Vrch Hrona, venovaný tradičnej kultúre Horehronia.

Dedinské folklórne súbory a skupiny dostanú priestor v sobotu večer v programe Družstevníci. Sobotňajší večer uzavrie tvorba popredného slovenského choreografa Vladimíra Urbana so Železiarom z Košíc a Stavbárom zo Žiliny v programe Neúnavný priekopník.

Prvý nedeľný program na amfiteátri patrí krajanom – Slovákom žijúcim v zahraničí a ich cyklu Krajanská nedeľa. Program krajanov Blízki z ďaleka sa začína v nedeľu o pol druhej. Bodkou za tohtoročnými slávnosťami bude galaprogram Sviatok na Detve.