Na nových pódiových doskách

Folklórne slávnosti sa každý rok konajú druhý júlový víkend v prírodnom amfiteátri. Ide o najväčšie podujatie v Detve. Väčšina vybavenia amfiteátra je počas celého roka vystavená nepriazni počasia, okrem lavičiek v hľadisku, ktoré na zimu ukladajú pod strechu. Rovnako rozoberateľné je aj drevené pódium. Vlaňajšie pódiové dosky však už definitívne skončili svoju životnosť, viaceré boli v zlom stave, a tak sa mesto rozhodlo, že celé pódium vymení za nové. Ani zďaleka ale nejde o všetky práce, do ktorých mesto tento rok na amfiteátri investovalo alebo ešte investuje.

„S údržbou na amfiteátri sme začali hneď po skončení minuloročných slávností,“ povedal primátor Branislav Baran. Mesto dalo vymeniť strechu na budove pokladní, pretože pri daždi do nich pršalo. Okrem novej strešnej krytiny na budove vypieskovali steny a natreli ich novým ochranným náterom. V predchádzajúcich dňoch dostal novú strechu aj nový náter salaš.

„Okrem bežných terénnych úprav venujeme pozornosť dreveným plotom pred amfiteátrom. Vymenili sme oporné koly, ktorú sú už na nových pätkách, taktiež nosné hranoly a postupne meníme aj latovanie. Pribudla tiež brána, cez ktorú sa do areálu dostane aj väčšie vozidlo, ako je autobus, prípadne hasičské auto,“ vysvetlil primátor mesta. V týchto dňoch by už mali pracovníci osádzať úplne novú podlahu javiska. Časť betónového podkladu museli tiež opraviť, pretože bol úplne rozpadnutý.

Popri týchto prácach vymieňajú pracovníci mesta poškodené lavice v hľadisku, poškodené šindle na strechách a do slávností chcú stihnúť vymeniť aj schody do priestorov akreditácie novinárov či VIP. Do slávností chce mesto opraviť aj „slniečko“, ktoré je umiestnené pri ceste na Skliarovo.

Okrem podlahy na javisku je veľkou investíciou nové oplotenie hľadiska, kde asi osemdesiat percent súčasného dreveného oplotenia nahradili kovové plotové dielce a zabetónované stĺpiky. Zvyšných dvadsať percent oplotenia ostane drevené, aby železný plot nenarušil celkový vzhľad areálu. „V prvom rade chceme zamedziť prístupu zvierat, a taktiež aj ľudí, ktorí sa takto dostávali na podujatia zadarmo,“ dodal primátor.

Návštevníkov areálu, ktorí sa radi chodia poprechádzať práve k prírodnému amfiteátru, možno prekvapia rampy, ktoré pribudnú na prístupových cestách. Tým chce mesto zabrániť vjazdu vodičov na autách, ktorí si napriek zákazovým značkám robili z areálu pretekársku trať a ohrozovali chodcov, cyklistov a korčuliarov. Pre nich ostane vstup k amfiteátru bez obmedzení.